OLEJKI ETERYCZNE

Olejki eteryczne to aromatyczne, lotne substancje, które rośliny wytwarzają na swoje potrzeby aby chronić się przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak bakterie, grzyby, wirusy, zbyt duże nasłonecznienie czy niskie temperatury.
Jest około 2000 roślin olejkodajnych a my korzystamy z ok. 200 z nich.

Olejki eteryczne pozyskujemy na dwa sposoby. Za pomocą destylacji parą wodną olejki otrzymujemy z liści, kwiatów, korzeni, pędów, kory, żywicy, nasion czy owoców. Na zimno, ze skórki owocu, tłoczy się natomiast wszystkie olejki cytrusowe.

Olejki mają bardzo skomplikowany skład chemiczny bo czasem w jednym olejku jest aż kilkaset różnego rodzaju związków i co ciekawe w olejkach są składniki, które nie występują w żadnej innej części rośliny.

Jeżeli szukamy olejku do celów terapeutycznych (zdrowotnych) należy skupić się na tym, żeby olejek był jak najwyższej jakości. Rynek olejków eterycznych nie jest w żaden sposób odgórnie regulowany dlatego producenci deklarują coś, co nie jest zgodne z rzeczywistością. Często na butelce olejku jest informacja, że można w niej znaleźć czysty olejek a okazuje się, że oprócz olejku jest tam olej roślinny czy trudne do wykrycia a nieobojętne dla zdrowia
substancje syntetyczne.

Kupując olejek należy zwrócić uwagę na testy, jakim jest poddawany (dwa podstawowe to spektrometria mas i chromatografia gazowa) oraz na miejsce, z którego pochodzi roślina. Jedynie naturalnie rosnące w danym miejscu rośliny mają wystarczającą jakość do tego, aby powstał z nich olejek eteryczny klasy terapeutycznej. Dlatego olejek lawendowy z polskiej lawendy nie będzie miał takich właściwości jak olejek destylowany z lawendy francuskiej, czy bułgarskiej.

Czysty olejek eteryczny jest bezpieczny i naturalny ale ze względu na ilość materiału roślinnego potrzebnego do jego produkcji nie może być tani. Olejek to esencja rośliny i większości przypadków stanowią one mniej niż 1% materiału roślinnego. Olejek eteryczny jest nawet do 70 razy silniejszy niż zioła.

STOSOWANIE OLEJKÓW

Olejki stosujemy na 3 sposoby – aromatycznie (wąchając go z butelki, dłoni, czy dyfuzora), na skórę (zawsze po rozcieńczeniu tłuszczem) i do wewnątrz (tylko olejki, które są najwyższej jakości i mają atesty do stosowania doustnego, nie każdy olejek można spożywać).
Olejki możemy stosować już u maleńkich dzieci a także u osób starszych i zwierząt domowych.

Jak tylko nauczymy się z nich korzystać dadzą nam nieograniczone wsparcie – zarówno w kwestii zdrowia fizycznego, jak i naszych emocji i sprawią, że nasze życie będzie zdrowsze i bardziej naturalne.

OLEJEK LAWENDOWY

Jednym z podstawowych olejków eterycznych jest olejek lawendowy (Lavandula angustifolia). Ma on ponad 160 udokumentowanych zastosowań terapeutycznych.
Najlepsza lawenda jest pozyskiwana we Francji i w Bułgarii. Olejek lawendowy przyspiesza gojenie ran, uśmierza ból menstruacyjny, koi nerwy, obniża poziom kortyzolu, pomaga się wyciszyć i poprawia jakość snu. Jest to jeden z olejków, których możemy używać u maleńkich dzieci (na odparzenia, wyciszenie, czy kolki).

doterra_mięta

OLEJEK Z MIĘTY PIEPRZOWEJ

Olejek z mięty pieprzowej (Mentha piperita) orzeźwia, dodaje energii, uśmierza bóle głowy, zbija gorączkę, poprawia trawienie i udrażnia zatkany nos. Kropelka olejku dobrej jakości to ekwiwalent aż 28 naparów mięty.

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Olejek z drzewka herbacianego (Melaleuca alternifolia) jest destylowany z liści krzewu, który Aborygeni od wieków stosują w celach leczniczych. Ma działanie odkażające, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Świetnie sprawdza się przy infekcjach, problemach z grzybicą, trądziku, czy przy leczeniu opryszczki. Pomaga utrzymać czysta głowę bo wszy nie znoszą jego zapachu.

OLEJEK Z CYTRYNY

Olejek z cytryny (Citrus limon) ma silne działanie bakteriobójcze i oczyszczające. Jak wszystkie cytrusy podniesie nam poziom energii, pozytywnie wpłynie na nasz nastrój.
Jest polecany do oczyszczania skóry (uwaga bo po nałożeniu na skórę co najmniej przez 12 h powinniśmy unikać słońca), poprawia i przyspiesza trawienie i poradzi sobie ze zgagą, czy przejedzeniem.

OLEJEK KADZIDŁOWY

Olejek kadzidłowy (Boswellia) to król olejków. Wzmacnia działanie każdego z nich, ma właściwości przeciwzapalne, wyciszające i kojące emocje. Poprawia funkcjonowanie mózgu i jest polecany dla osób po jego urazach. Wzmacnia również naszą odporność.
Świetnie wpływa na skórę twarzy i ciała – odmładza ją i ujędrnia.

To tylko niektóre z zastosowań olejków a uwierzcie, że jest ich całe mnóstwo. U mnie w domu od czasu, kiedy są olejki, nie używamy leków a na wszystkie dolegliwości zdrowotne stosujemy właśnie etery.